четверг, 2 апреля 2020 г.

Лобіювання інтересів 10 клас


Тема уроку: Лобіювання інтересів та  корупція.                      
                                                                                     Мета уроку: Дидактична: з’ясувати вімінність між поняттями «законний захист власних інтересів», «лобізм», «корупція», розглянути причини, види корупції, дослідити прояви корупції, наслідки для економіки і суспільства в цілому. Розвивальна: розвивати мислення, пам’ять, творчі здібності;  вдосконалювати вміння учнів працювати в групах, аналізувати інформативний матеріал, робити висновки. Виховна:виховувати громадянську і правову культуру  учнів, толерантність і вміння слухати опонента.
Очікувані результати
Після уроку учні зможуть:  характеризувати поняття  «законний захист власних інтересів», « лобізм», « корупція», пояснювати зв’язок і відмінність між ними, матимуть уявлення про причини, види, прояви, наслідки корупції  для економіки і суспільства в цілому, познайомляться  із роботою системи державних закупівель «ProZorro» та діяльністю ГО  Transparency International Ukraine.
Тип уроку: комбінований.

ІІ. Опрацювання нового навчального матеріалу. Мотивація навчальної діяльності.
Формування і вдосконалення предметних умінь і навичок.         
         Ознайомтеся із рекламою антикорупційної діяльності від ГО Transparency
International Ukraine https://ti-ukraine.org/.   (презентація)                                                                                                                                            Що, на вашу думку, означають текстові слогани на рекламі?
Що ви вважаєте хабарем?
Чи чули ви щось про корупцію та хабарі у нашому суспільстві? Висловіть
свою думку щодо цього питання.
1.Лобіювання
Часто люди співвідносять поняття лобізму з корупцією, однак лобізм далеко не завжди передбачає підкуп чиновників. У розвинутих країнах діяльність лобістів регламентована законом. В Україні легалізувати лобізм досі не вдалося.
 Лобіювання – це практика просування інтересів різноманітних фінансово-промислових груп, неурядових організацій чи етнічних спільнот для досягнення певного рішення. Лобісти можуть відстоювати державні інтереси на міжнародній арені або громадські чи приватні інтереси всередині держави.
ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ? Діяльність лобістів найчастіше спрямована на досягнення мети, поставленої зацікавленою групою. Це може бути ухвалення необхідного законопроекту або ж, навпаки, скасування якихось нормативно-правових актів. Суб’єктами лобіювання можуть виступати різноманітні асоціації (наприклад, Всеукраїнська асоціація фінансових компаній, Асоціація правників України, Асоціація підприємств інформаційних технологій України або Українська Зернова Асоціація). Але суб’єктами лобіювання далеко не завжди є великий бізнес, який намагається ухвалити вигідний для себе закон. Задача лобістів полягає у роботі з державними органами, групами впливу та медіа. Результат цієї роботи – досягнення поставленої мети (ухвалення необхідного рішення). У тій чи іншій формі лобізм існує в усіх країнах світу.У США закон про лобіювання був ухвалений ще в 1946 році. Він регулює процеси, пов’язані з діяльністю лобістів, фіксує їхнє винагородження. У країні діє реєстр лобістів, які представляють інтереси тієї чи іншої компанії або групи.
ЛОБІЗМ В УКРАЇНІ. Суб’єкти, які ініціюють розвиток лобізму в Україні, вже протягом п’яти років проводять просвітницьку роботу в цьому напрямку. Лобіювання не означає незаконний підкуп чи тиск на владу для ухвалення необхідного рішення.Наприклад: робота різноманітних асоціацій, які домагаються поставлених цілей в абсолютно прозорий спосіб: аналітика, написання законопроектів та нормативно-правових актів, комунікація з владою, медіа-комунікації.
Розвиток інституції лобіювання в Україні відбувається, хоч і не закріплений законом, подібні інституції можуть розвиватися десятиліттями. Щодо фінансування суб’єктів лобіювання, експерт пояснює, що вирішення та просування різних питань вартує по-різному. Є асоціації, які витрачають 5-10 тис. доларів на рік і просувають свої інтереси. Інші витрачають до мільйона доларів на роботу. Наприклад, коли необхідно налагодити роботу із зовнішнім вектором, працювати з Європарламентом та Єврокомісією, працювати з лобіюванням в Америці, реєструючи лобістську активність. Хтось організовує громадські рухи виключно на волонтерських засадах.
ВИСНОВОК. Лобіювання у розвинутих країнах є інструментом співпраці та комунікації, який призводить до ухвалення прогресивних рішень, вигідних як бізнесу, так і суспільству. Його узаконення має реальні шанси вплинути на скорочення корупції, адже питання можна буде вирішувати дешевше та у законний спосіб.Отже, в Україні не існує законів , що регулюють лобістську діяльність.
2. Корупція.
 Корупція - це, з одного боку, незаконні дії державної посадової  особи, яка приймає, випрошує або вимагає гроші чи інші винагороди від громадян чи бізнесу, а з іншого, це дії громадян, які пропонують з власної  ініціативи таким посадовим особам винагороду з метою оминути закон та отримати для себе перевагу або іншу особисту вигоду.
Корупція – негативне суспільне явище, яке проявляється в незаконному використанні посадовими особами їхніх прав і можливостей з  метою збагачення, що завдає шкоди державі. Корупція відрізняється від лобізму тим, що лобісти не мають прямої вигоди від прийняття лобійованих ними рішень.
С. 208 –визначити види корупції.
 Приклади   дій, коли гроші (хабарі) чи інші «подякиподарунки» надаються:
ü як компенсація у лікарнях чи університетах, де «дякують» лікарю або викладачу, нерідко ставлячись до цього як до прояву людяності та «плати за його важку працю». Цей вид корупції хабарники виправдовують як джерело компенсації низьких заробітних плат;
ü як засіб уникнення відповідальності, коли громадяни самі порушили закон і їх переслідують правоохоронні органи та суд;
ü як засіб подолання бюрократичних перепон, коли хочеться прискорити якусь процедуру, оскільки це дозволяє зберегти час та ефективно вирішити питання;
ü як засіб отримання переваги при веденні свого бізнесу. Коли громадянипідприємці хочуть гарантовано отримати доступ до державних ресурсів, надаючи послуги, що оминають конкурсні процедури.
С. 209 – визначити причини корупції
·        Прочитайте історію, дайте відповідь на питання і виконайте завдання.(усно)
 Паспорт «по знайомству»                                                                                                                   Громадянину Володимиру Нетребченко необхідно оформити потрібний йому документ — закордонний паспорт для подорожі в іншу країну ― і це можна зробити лише у сервісному центрі або відділенні Державної міграційної служби. За законом, процедура має тривати не більше 20 робочих днів, але на практиці вона затягується. Громадянин В. Нетребченко вирішує заплатити знайомому державному службовцю додаткову суму за прискорення оформлення документа. Державний службовець бере кошти і громадянин В. Нетребченко невдовзі отримав необхідний документ.
-         Чи помічаєте ви наявність таких проблем у вашому житті? Чи є у вашому колі спілкування люди, що постраждали від них?
-         Чи завжди хабар є гарантією вирішення проблеми?
-         Чи бачите ви зв’язок між описаною у тексті ситуацією та поширеністю корупції в державі?
-         Чи готові ви повідомляти про вимагання неправомірної вигоди у правоохоронні органи або ЗМІ? Якщо ні, то чому?
-         Чи відчуваєте ви, що несете частку особистої відповідальності за розв’язання цієї проблеми?
Корупція воює на боці ворога
через корупцію армія не отримує достатньо коштів, а люди, які змушені були покинути власні будівлі на Сході України, не отримують належну допомогу
Корупція відлякує інвесторів
інвестиції, які могли б створити нові робочі місця не йдуть до країни, оскільки не забезпечено рівних та прозорих умов для ведення бізнесу та не захищені права власності
Корупція вбиває
аварійні будівлі, які допущені до експлуатації завдяки хабарам, призводять до загибелі людей; нетверезі водії, що відкуповуються від відповідальності, вбивають людей
Корупція зменшує шанси на освіту
обдарована молодь обмежена у вступі до провідного ЗВО (закладу вищої освіти); хабарництво викладачів ЗВО при прийомі іспитів та курсових робіт за гроші знижує якість підготовки фахівців
Корупція краде
сплачені податки осідають в кишенях корупціонерів, а не спрямовуються на розбудову важливих для громадян та їхніх дітей установ (поліклінік, дитячих садків, шкіл) та надання якісних послуг населенню.


3. Боротьба з корупцією.
          АНТИКОРУПЦІЙНІ ОРГАНИ УКРАЇНИ
Назва
Національне антикорупційне бюро України
Національне агентство з питань запобігання корупції
Спеціалізована антикорупційна прокуратура
Вищий антикорупційний суд
Дата
2015 р.
2015 р.
2015 р.
2018р.
Очільник
СитникАртем Сергійович(през)
  Мангул Олександр Анатолійович (ВР)
Холодницький Назар Іванович
У стадії формування
Функція
протидія кримінальним корупційним
правопорушенням, які вчинені висопосадовцями особами
забезпечує формування та
реалізацію державної антикорупційної політики, формує правила попередження
корупції і підвищення прозорості публічного сектору
здійснення нагляду за додержанням законів під час проведення оперативно-розшукової діяльності досудового розслідування НАБУ
Перегляд відеороликів – Індекс сприйняття корупції.
ІІІ. Завершальний етап.
1.     Підбиття підсумків. Рефлексія.
Наголос на основних питаннях уроку.
Про що дізнались на уроці?
Що називаємо лобіюванням,а що корупцією, в чому відмінність?
Види корупції?
Наслідки корупції?
Домашнє завдання  Підготуватися до практичного заняття «Створення власного бізнес плану»

Комментариев нет:

Отправить комментарий