Архив блога

вторник, 31 марта 2020 г.

Завдання 10 клас (оцінка)

Завдання 8 клас (оцінка)

1. Перейти за посиланням https://classroom.google.com
2. Якщо курс не знайдено, приєднати курс (в правому куточку  + )


3. Ввести код

код uszufji

Тест 6 клас (оцінка)

1. Перейти за посиланням https://classroom.google.com
2. Якщо курс не знайдено, приєднати курс (в правому куточку  + )


3. Ввести код
код sz6c3jc

пятница, 27 марта 2020 г.

Кримінальне право


Тема: Кримінальне правопорушення та кримінальна відповідальність.
Мета: розкрити зміст понять кримінального права і злочину; охарактеризувати ознаки злочину; називати види злочинів; розвивати вміння працювати з нормативними актами, робити висновки; аналізувати ситуації; виховувати нетерпимість до злочину.
Обладнання: Конституція України; Кримінальний кодекс України; плакат; юридичні задачі.
Поняття: кримінальне право, злочин.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку:
І Організаційний момент.
Фронтальне опитування домашнього завдання.
1. Що таке адміністративне право?
2. Що таке адміністративне правопорушення?
3. Що таке адміністративне стягнення?
4. Назвіть нормативно-правову базу адміністративного права?
5. З якого віку настає адміністративна відповідальність?
6. Наведіть приклади адміністративного проступку?
ІІ Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.
Проаналізуйте дану ситуацію і дайте відповідь на питання методом «Мікрофон».
«Літнього вечора діти ганяли у дворі м’яча і якийсь юний «Марадона »  поцілив у вікно першого поверху. Тієї ж миті з дому вискочив хазяїн злощасної квартири, почав  сварити винуватця. Той тільки огризався: «Подумаєш злочин!», вважаючи свій вчинок прикрою випадковістю. Проте  розгніваний чоловік не мав сумніву, що розбити шибку в його помешканні  - означає скоїти злочин».
     * Хто з них правий?
     * У якому разі поганий вчинок слід вважати злочином?
ІІІ Вивчення нового матеріалу.
Епіграф до уроку:               «Якщо бідність – мати злочинів, то недалекий розум – їх батько.»             
                                                                                                  Ж. Лабрюйер.
План
1. Кримінальне право як галузь права.
2. Кримінальний закон.
3. Злочин. Поняття, ознаки, склад злочину.
4. Види злочинів.
5. Обставини, що виключають злочинність діяння.
* 1. Кримінальне право як галузь права.
Кримінальне право – система правових норм, що визначають, які суспільно небезпечні діяння є злочинами і які покарання можуть бути застосовані до осіб, що їх скоїли.
Кримінальне право

                    Загальна частина                        Особлива частини
  * норми загального характеру,              * норми, що встановлюють відповіда-
які застосовуються до всіх злочинів         льність за конкретні злочини
  

Нормативно-правова база кримінального права:
1. Конституція України.
2. Кримінальний кодекс України.
3. Кримінально-процесуальний кодекс України.
4. Закон України «Про дію міжнародних договорів на території України».

* 2. Кримінальний закон.
Кримінальний кодекс (КК) – це систематизований нормативний акт, прийнятий Верховною Радою України, який регулює всю сферу суспільних відносин в Україні, що пов’язана з злочинами і покаранням.
Кримінальний кодекс України (05.05.2001р.)

Загальна частина                                          Особлива частина
(15 розділів)                                                    (20 розділів)
Базові інститути і поняття,                            Конкретні види злочині і
які співвідносяться з усіма                            покарання за їх вчинення.   
конкретними видами злочинів.

* 3. Злочин. Поняття, ознаки, склад злочину.
Злочин – це передбачене КК суспільно небезпечне винне діяння (дія чи бездіяльність), скоєне суб’єктом злочину.                            
                                                                               ст. 11 КК України
Ознаки злочину:
- суспільна небезпека;
- кримінальна протиправність;
- винність;
- карність діяння.
Склад злочину – сукупність передбачених кримінальним законом ознак, що характеризують суспільно небезпечні діяння як злочин.
Склад злочину:
* об’єкт – суспільні відносини, на які спрямований злочин.
* об’єктивна сторона – зовнішня сторона злочину, що характеризується суспільно небезпечним діянням.
* суб’єкт – фізична осудна особа, яка скоїла злочин у віці, в якому настає  кримінальна відповідальність (16р., у деяких випадках з 14 р.).
*суб’єктивна сторона – психічна сторона злочину, що характеризується конкретною формою вини.
Вина

                              умисел                                                необережність 
 суб’єкт усвідомлює протиправність           суб’єкт легковажно розраховує
свого вчинку або свідомо допускає             відвернути можливість негативних
настання негативних наслідків.                    наслідків.
    Юридична задача:
Дівчина (18 років), перебуваючи в студентському гуртожитку свідомо заволоділа чужими речами (ноутбуком) у одній з кімнат своїх знайомих подружок. Вартість вкраденого – 7000 тис. гривень. З місця злочину зникла.
Визначте: об’єкт злочину, об’єктивну сторону, суб’єкт, суб’єктивну сторону.
* 4. Види злочинів.
Злочини:
І  легкі (до 2 років);
ІІ середні (до 5 років);
ІІІ тяжкі(до 10 років);
ІV особливо тяжкі (понад 10 років).
Юридична задача:
Мати не одноразово залишала свого сина з своїм новим чоловіком, який часто знущався з малого (шляхом нанесення побоїв і мордування). Хлопця відвезли до лікарні, де встановили, що дитині завдали середні тілесні ушкодження. Яка міра покарання буде приписана чоловікові жінки?
* 5. Обставини, що виключають злочинність діяння.
Необхідна оборона (дії вчиненні з метою захисту охоронюваних законом прав і інтересів особи, яка захищається).
За таких обставин, коли особа захищає себе, свою гідність, своє здоров’я, своє майно, мають не виходити за певні межі:
І- дії до яких вдається особа, що захищає себе мають відповідати ступеню суспільної небезпечності вчинених проти неї протиправних дії, не перевищуючи його.
Наприклад:
Громадянин М. почувши від громадянина С. лайку на свою адресу, у відповідь застрелив останнього з рушниці. (Його вчинок перевищує межі необхідної оборони).
ІІ- між вчинком нападника і діями особи яка захищається, не  має бути розриву в часі, в іншому разі йтиметься про іншу помсту.
Наприклад:
Якось увечері мешканець гуртожитку С. посварився із сусідом по кімнаті громадянином Л. Сварка закінчилася бійкою, під час якої П. отримав чимало стусанів. Наступного дня П. покликав своїх друзів, і вони разом побили громадянина С., завдавши йому тілесних ушкоджень.   (Вчинок П. не можна назвати необхідною обороною – це явний злочин).
Крайня необхідність (це заподіяння шкоди майну громадян або державному майну, учинене у випадках крайньої необхідності).
Наприклад: Пожежник, рятуючи з вогню дитину, вибиває у квартирі вхідні двері. Звісно людське життя цінніше за майно. Проте як би людина зробила такий самий вчинок за інших обставин, її притягнули б до відповідальності.
ІV Узагальнення знань, умінь, навиків.
Запитання на повторення:
1. Що таке кримінальне право?
2. Яка нормативно-правова база кримінального права?
3. Що таке кримінальний кодекс?
4. Що таке злочин?
5. З яких елементів складається злочин?
6. Які ви знаєте види злочинів?
7. Які обставини виключають злочинність діяння?
V Самостійна робота учнів.
Юридичні задачі:
        1. Збираючи гриби вдосвіта, Примаков кинув у річку Бужок недопалок цигарки. Поверхня води спалахнула, полум’я розповсюдилося на кілька кілометрів і знищило в двох селах мости і трактор. Сам Примаков отримав тяжкі опіки. Річка горіла протягом 5-ти годин, бо  ній знаходилося 5 тис. м3 пального, що потрапило внаслідок пошкодження труби нафтопроводу під час проведення будівельних робіт. Керівники робіт про можливі наслідки не сповістили населення.
     Чи дії Примакова злочинні?
(Ні, відсутня складова ознак і складу злочину – вина Примакова).
       2. Слісаренко і Самолов, перебуваючи у стані сп’яніння, спочатку ображали Машталера, потім звалили з ніг і побили ногами, зламали два ребра і ніс. Визначте склад злочину?
(об’єкт – здоров’я Машталера;
об’єктивна сторона – дії Слісаренка і Самолова;
суб’єкти – Слісаренко і Самолов;
суб’єктивна сторона – вина (умисел)).
       3. Пасічник у тролейбусі викрав гаманець у Рогової, розрізавши її сумку «заточкою», спеціально виготовленою на заводі, де він працює. Визначте склад злочину?
(об’єкт – майно фізичної особи;
об’єктивна сторона – дії злочинця;
суб’єкт – злочинець Пасічник;
суб’єктивна сторона – вина, умисел).
        4. Троє підлітків Андрій (14 р.), Сергій (15 р.) і Вадим (16 р.) у міському парку зупинили громадянина Вовка і забрали у нього годинник та гроші. Визначте склад злочину? (Відповідь: див. попередню задачу).
        5. Неповнолітні Каракозов і Климух під час походу відстали від своїх друзів і загубилися в лісі. Після кількох днів пошуків і намагань знайти дорогу знесилені і зголоднілі хлопці вночі натрапили на сторожку єгеря. Вони виламали двері, взяли продукти, одяг, сокиру, ліхтар і компас, розраховували вибратися з лісу. Як кваліфікувати дії хлопців?
    (Вони діяли в стані крайньої необхідності).
      6. Петкун, повертаючись пізно вночі з дня народження свого товариша, перебуваючи у нетверезому стані, помилково зайшов до будинку сусіда, переплутавши із власним. Сусід, прийнявши в темноті Петкуна за злодія, почав його бити держаком лопати. Від одержаних травм Петкун помер.
        Як кваліфікувати дії сусіда? (перевищення меж необхідної оборони).
   Юридичне рівняння:   
А+Б   -  Г – Д    =?          4+10  - 16-14    = 7 – 1 = 6
   В          Є                        2           2
А – З  скількох елементів складається склад злочину?
Б – Яка міра  покарання за тяжкі злочини?
В – З  скількох частин складається КК України?
Г – З якого віку настає адміністративна відповідальність?
Д – З якого віку настає кримінальна відповідальність у деяких випадках?
Є – Яка міра покарання за легкі злочини?

VІ Підсумки уроку.
      Таким чином, ми теоретично ознайомилися та практично закріпили основні поняття теми: «Кримінальне право, злочин, його види, склад. Обставини, що виключають злочинні дії».
      Що нового Ви дізналися для себе?
      Чи був цей урок корисним для Вас?
Ст.68 Конституції України:
«Кожен зобов’язаний неухильно додержуватися Конституції  України і законів, не посягати на права та свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності».
Домашнє завдання: (вивчити конспект; параграф ; скласти юридичну задачу до даної теми).


Адміністративне право


АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВО ТА АДМІНІСТРАТИВНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ.
Метанавчальна: ознайомити учнів з поняттям адміністративного права, адміністративного правопорушення та стягнень, що застосовуються за їх вчинення; визначити особливості адміністративної відповідальності неповнолітніх;
Розвиваюча: розвивати уміння вирішувати юридичні завдання з використанням нормативно-правових актів;
виховна: виховувати правову культуру учнів і несприйняття правового нігілізму.
Очікувані результати
Після уроку учні зможуть:
називати правовідносини, регульовані адміністративним правом, органи, які розглядають справи про адміністративні правопорушення; визначати адміністративні правопорушення, наводити їх приклади; описувати адміністративні стягнення, що застосовуються щодо неповнолітніх; аналізувати й розв'язувати правові ситуації адміністративних правопорушень.
Основні поняття: адміністративне право, адміністративна відповідальність, адміністративний проступок, адміністративні стягнення.
Обладнання: мультимедіа-презентація, витяги з Кодексу про адміністративні правопорушення, роздавальний матеріал з правовими ситуаціями.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу з елементами уроку-практикуму.
Хід уроку
I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ
II.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
На комп’ютери  фрагменти відео з административними правопорушеннями 
►► метод « Мозковий штурм»
Як ви вважаєте, що є спільного в усіх цих ситуаціях?
1.  Назвіть галузі права, з якими ми вже познайомились.
2.  Що таке правовідносини?
На сьогоднішньому уроці ми розглянемо нову галузь права — адміністративне право. (Учні записують тему уроку) Що б ви хотіли дізнатися про адміністративне право? (Очікувані результати)
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
III.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Q   Які відносини регулює адміністративне право
►► Міні-лекція( через презентацію пауер поінт)
Адміністративне право регулює відносини, які виникають у сфері державного управління. Термін «адміністративне» — у перекладі з латини «administratio» означає «управління».
Норми адміністративного права включають-систему організації державних органів; роз’яснюють обов’язки і права цих органів і службовців; забезпечують дотримання й охорону громадського порядку.
За допомогою адміністративного права здійснюється захист особистості, прав і свобод людини і громадянина, охорона здоров’я громадян, санітарно-епідеміологічне благополуччя населення, захист суспільної моралі, охорона навколишнього середовища, встановленого порядку державної влади, громадського порядку та безпеки, захист законних економічних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства і держави від адміністративних правопорушень, а також попередження адміністративних правопорушень.
В адміністративних відносинах важливим є вміння керувати і підкорятися. Наприклад, співробітник ДАІ складає протокол про порушення водієм правил дорожнього руху. Працівник правоохоронних органів в даному випадку наділений владою і відповідною компетенцією, а правопорушник зобов’язаний виконувати закон і підкррятися владі міліціонера.
►► Робота в парах
Визначте, які з правовідносин є адміністративними.
Ситуація 1
Олег був звільнений з роботи за невиконання покладених на нього трудовим договором обов’язків.
Ситуація 2
Максим ловив рибу в заповідному місці і був оштрафований працівниками правоохоронних органів.
Ситуація З
Володимир не захотів виконувати вказівку замовника і не став добудовувати будинок за його проектом.
Ситуація 4
Головний санітарний лікар міста своїм наказом попередив директора міського Будинку культури про порушення санітарно-епідеміологічних правил під час епідемії грипу.
Проміжний підсумок
Особливості адміністративних правовідносин:
*     можливість застосування примусу;
*     нерівність сторін в окремих випадках.
2.  Які правопорушення називаються адміністративними
►► Бесіда
1.  Що спільного у всіх фотографіях? (На них зображені правопорушення)
2.  Що таке правопорушення?
3.  На які види поділяються правопорушення залежно від ступеня небезпеки, яку вони несуть
4. На які види поділяються правопорушення залежно від виду правовідносин?
*     Цивільно-правові;
*     дисциплінарні; адміністративні;
*     кримінальні.
►► Робота зі схемою
Подивіться схему «Ознаки адміністративного правопорушення» (Наровлянський А. Д. Правознавство. Практичний курс. — С. 166). За допомогою схеми дайте визначення адміністративного проступку. ?(
Адміністративний проступок — це протиправне, винне (умисне або з необережності) діяння (дія або бездіяльність), яке посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яке передбачена адміністративна відповідальність.
До адміністративної відповідальності може бути притягнута особа, яка досягла 16 років.
►► Робота з нормативно-правовими актами
Ознайомтеся зі ст. 213 Кодексу України про адміністративні правопорушення та визначте, які органи або посадові особи уповноважені розглядати адміністративні правопорушення     Стаття 213Органи (посадові особи), уповноважені
                 розглядати справи про адміністративні
                 правопорушення 


     Справи про адміністративні правопорушення розглядаються:
     1) адміністративними    комісіями  при  виконавчих  комітетах
сільських, селищних, міських рад;
     2) виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад;
     ( Пункт  третій  статті  213  виключений  на  підставі Закону
N  244/94-ВР  від  15.11.94  )  3)  районними,  районними у місті,
міськими чи міськрайонними, районними в містах комісіями в справах
неповнолітніх;
     4) районними,  районними  у місті, міськими чи міськрайонними
судами (суддями);
     5) органами внутрішніх справ, органами державних інспекцій та
іншими  органами  (посадовими  особами),  уповноваженими  на    те
цим Кодексом.
(  Стаття 213 із змінами, внесеними згідно із Законами N 244/94-ВР
від 15.11.94, N 2342-III від 05.04.2001 ) 


.
►► Практикум
Учні об’єднуються в малі групи. Кожна група отримує свою ситуацію для обговорення.
Завдання
1.  Визначити, чи має місце адміністративне правопорушення.
2.  Хто має бути притягнутий до відповідальності?
Ситуація 1
Батьки з -9-річним сином, повертаючись пізно ввечері з театру, перейшли вулицю у невстановленому місці, неподалік підземного пішохідного переходу. Співробітникам міліції, які їх затримали, батьки пояснили, що поблизу не було машин і взагалі рух вночі дуже обмежений.
Ситуація 2
На вулиці підлітки голосно співали пісні, брутально лаялися, на зауваження перехожих не реагували або відповідали лайкою. їх затримав наряд міліції і з’ясувалося, що двом із затриманих по 14 років, одному — 15, а двом — 17 років.
Ситуація З
Десятикласник, якому виповнилося 16 років, протягом півроку відмовляється отримувати паспорт громадянина України. При цьому він посилається на те, що не має потреби в отриманні документа, а отже, й наміру отримати громадянство іншої держави, але не може пояснити якої саме.
Ситуація 4
Після обідньої перерви робітник повернувся на робоче місце в стані алкогольного сп’яніння. Начальник цеху відсторонив його від роботи і подав доповідну записку з цього приводу директору заводу.
Учитель. Ми розглянули з вами ситуації з адміністративними проступками. Як ви думаєте, які стягнення доцільно застосувати до осіб, які їх вчинили?
  Конфіскація майна                                                        громадські роботи
Одже ми розглянули види покарань, а тепер на основі діаграми спробуєм в групах проаналізувати, які  правопорушення вчинялись громадянами найчастіши?  Поясніть чому саме ви так вважаєте 

Робота з нормативно-правовими актами
Учні порівнюють свої пропозиції з адміністративними стягненнями, які передбачені ст. 24 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
     Стаття 24. Види адміністративних стягнень 


     За    вчинення    адміністративних    правопорушень    можуть
застосовуватись такі адміністративні стягнення:
     1) попередження;
     2) штраф;
     3) оплатне вилучення предмета, який став  знаряддям  вчинення
або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення;
     4) конфіскація: предмета, який став  знаряддям  вчинення  або
безпосереднім об'єктом адміністративного  правопорушення;  грошей,
одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення;
     5)  позбавлення  спеціального    права,    наданого    даному
громадянинові  (права  керування  транспортними  засобами,   права
полювання);
     5-1) громадські роботи;
     6) виправні роботи;
     7) адміністративний арешт.
     Законами   України   може   бути  встановлено  й  інші,  крім
зазначених у цій статті, види адміністративних стягнень.
     Законами   України   може  бути  передбачено  адміністративне
видворення  за  межі  України іноземців і осіб без громадянства за
вчинення   адміністративних  правопорушень,  які  грубо  порушують
правопорядок.
{  Стаття  24  із змінами, внесеними згідно з Указом ПВР N 6347-11
від   03.08.88,   Законами  N  1255-12  від  25.06.91,  N 2247-III
від  18.01.2001,  N  2342-III  від 05.04.2001,



Стаття 24-1. Заходи впливу, що застосовуються
                  до неповнолітніх 


     За вчинення адміністративних правопорушень до неповнолітніх у
віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані
такі заходи впливу:
     1)  зобов'язання  публічно  або  в  іншій  формі    попросити
вибачення у потерпілого;
     2) застереження;
     3) догана або сувора догана;
     4) передача неповнолітнього під нагляд  батькам  або  особам,
які  їх  замінюють,  чи  під  нагляд  педагогічному  або трудовому
колективу  за  їх  згодою,  а  також  окремим  громадянам  на   їх
прохання.
( Доповнено  статтею  24-1  згідно  із  Законом  N  244/94-ВР  від
15.11.94 ) 



1.  Назвіть заходи стягнення, передбачені Кодексом Кодексу України про адміністративні правопорушення.
2.  Які заходи впливу застосовуються до неповнолітніх ?( метод Мікрофон)
3.  Порівняйте заходи впливу, що застосовуються до неповнолітніх, з вашими пропозиціями на основі статті 24 - 1
►► Практикум
Ситуація
16-річний Данило разом з 14-річним Ігорем розпивали спиртні напої у дворі школи і були притягнуті до дисциплінарної відповідальності працівниками міліції. Як покарання було обрано штраф.Визначте вид юридичної відповідальності та статю Кзпп та об­ставини і правомірність притягнення підлітків до відповідальності.
Учні в малих групах обговорюють ситуацію і доповідають про результати роботи.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ
Метод « Прес»
1.  Наведіть приклади ситуацій, у яких брали участь ви чи ваші знайомі, що регулюються нормами адміністративного права.
2.  Висловіть власну думку, чим небезпечні адміністративні правопорушення.
3.  Чому адміністративні правопорушення можуть стати першим кроком до більш серйозних правопорушень — злочинів?
►► Бліцопитування
Визначте, у яких ситуаціях спостерігаються ознаки адміністративного проступку?
1.  Учні 9 класу домовилися прогуляти уроки, щоб подивитися новий фільм в кінотеатрі.
2.  16-річний Микола та його однокласник Петро нецензурно лаялися на автобусній зупинці у присутності значної кількості людей.
3.  17-річний Михайло зірвав троянди на міський клумбі для своєї подруги.
4.  Господар садиби постійно вивозив сміття з двору до лісосмуги і на околицю міста.

5.  16-річна Катерина всупереч вимозі батьків повернулася додому не о 20-ій, а о 22-ій годині.
6.  Дев'ятикласники Анатолій і Юрій, граючись, пошкодили зелені насадження на дитячому майданчику.
7.  Студент 1-го курсу музичного училища не сплатив за проїзд у тролейбусі.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.  Опрацювати § 23 підручника.
2.  Ознайомитись зі ст. 184 Кодексу України про адміністративні правовідносинах і визначити, яку відповідальність несуть батьки у разі вчинення їхніми дітьми адміністративного проступку.
Завдання на вибір:
3.  Придумати правову ситуацію на адміністративну відповідальність.
4.  Запропонувати перелік заходів щодо профілактики адміністративних правопорушень серед підлітків.
Література
1.  Бізбіз Т. О. Правознавство. Практичний курс. Дидактичні матеріали. — X. : ВГ «Основа», 2009. — 112 с
2.  Наровлянський О. Д. Правознавство (практичний курс): [підр. для 9 кл.]. — К. : Грамота, 2009. — 216 с
3.  Помешун О. І., Ремех Т. О. Правознавство (практичний курс): [підр. для 9 кл.]. — К. : Літера ЛТД, 2009. — 192 с

4.  Сутковий В. Л., Філіпенко Т. М. Правознавство (практичний курс): [підр. для 9 кл.] — К. : Ґе-неза, 2009. — 216 с